Jaro je tu a s ním přichází čas vyrazit na projížďku na inline bruslích. Že žádné nemáte? Poradíme vám, jak správně vybrat inline brusle. Neriskujte zklamání ze špatné koupi a zjistěte, jaké parametry jsou pro výběr klíčové.
Výběr správných bruslí není žádná věda. Stačí jen vědět, na co si dát pozor.
Nejsou brusle jako brusle. Zdá se vám tahle fráze jako klišé? Kdepak. Existuje několik různých typů bruslí – například brusle pro začátečníky, freeskate brusle, fitness brusle a další – a každý z nich má své specifické vlastnosti a vybavení. Podle toho se určuje, na jaký terén se brusle hodí, jak moc rychle budou jezdit nebo zda se hodí spíše na krátké či dlouhé vyjížďky. Vše záleží na vašich preferencích.
Prvním krokem je tedy uvědomění, co od nových bruslí očekáváte. Jak často, proč a kde s nimi chcete jezdit. Abyste to zjistili, položte si několik základních otázek. Jste zkušený jezdec nebo začátečník? Budete s nimi denodenně řádit ve skateparku, nebo se sem tam projedete po udržované inline stezce? Máte radši klidnou jízdu, nebo rádi jezdíte rychle a nezaleknete se ani slalomu? Vyjedete s nimi někdy do přírody, na nerovné a hornaté trasy?
Důležitý je i záměr. Jestli chcete posilnit svaly na nohou, zhubnout nebo se jednoduše vyřádit. Už máte jasno? V tom případě jste hned o krok blíže k těm správným kolečkovým bruslím. Pamatujte, že pokud se jen tak bez rozmyslu rovnou vrhnete na koupi, neriskujete pouze pocit zklamání z nešťastného nákupu a vyhozených peněz za brusle, které vám nevyhovují. V horším případě riskujete úraz zapříčiněný právě nevhodným výběrem bruslí.
Nyní přišel čas, kdy je třeba si posvítit na konkrétní parametry, které rozhodnou o zážitku z vaší budoucí jízdy. A právě bota samotná, společně se systémem zapínání, patří k těm, které by vás měly zajímat jako první. Určují totiž, zda pro vás budou brusle dostatečně pohodlné a zda vám při jízdě zajistí bezpečí.
Boty mívají měkký či pevný plastový skelet, do kterého se kvůli komfortu dávají měkké vložky. Zajímejte se i o to, zda je součástí obuvi odvětrávání. Oceníte jej hlavně v létě, kdy se chodidla hodně potí. Některé modely mají gelové polštářky zmírňující otřesy. Zaměřte se na tyto prvky, které výrazně zlepšují kvalitu jízdy. Doporučuje se mít v botě 0,5 cm volného prostoru, aby vám neotekly nohy. Začátečníci by si měli pořídit vyšší botu kvůli lepší stabilitě.
Míru komfortu do značné míry ovlivňuje také již zmíněný systém zapínání. Je důležitý především proto, aby noha držela v brusli pevně. Obecně lze říci, že tkaničkami se brusle dají utáhnout o něco pevněji než přezkami. Výhoda přezek zase spočívá v tom, že brusle díky nim zapnete téměř okamžitě. Opravdu kvalitní brusle však utáhnete stejně dobře přezkami jako tkaničkami. Dobrý systém upnutí představuje kombinace tkaniček a přezek.
Rám spojuje kolečka a připevňuje je k botě. Ovlivňuje odolnost, rychlost i celkovou stabilitu bruslí. Vyrábí se z plastu, slitin hliníku a jiných kovů nebo kompozitních materiálů (například z karbonu). Plastové rámy jsou měkčí, rámy ze slitin a kompozitu jsou pevnější, odolnější a také o něco lehčí. Mohou však hůře tlumit otřesy. To lze ovšem kompenzovat změkčujícími prvky v botě.
Kolečka mají dvě hlavní kritéria: velikost a tvrdost. Důležitá je i jejich tloušťka. Čím mají kolečka větší průměr, tím jsou rychlejší a lépe překonávají nerovnosti povrchu. Nevýhodou je však obtížnější ovladatelnost. Malá kolečka umožňují oproti těm větším lepší manévrovatelnost i stabilitu. Na druhou stranu jsou také pomalejší. Tvrdší kolečka jsou rychlejší, ale méně pohodlná, protože špatně tlumí otřesy. A rychleji se opotřebují.
Když už víte, které kolečkové brusle jsou pro vás ty pravé, podívejte se na náš e-shop a vyberte si už teď ty svoje.
Navštivte některou z našich prodejen - x v ČR
Hokej Levně Roudnice
Hokej Levně Roudnice n. Labem
Třída T.G.Masaryka 2498, 41301 Roudnice nad Labem
SKLH Klubová prodejna
ZIMNÍ STADION (přízemí - vedle hlavního vstupu)
Jungmannova 10, 59101 Žďár nad Sázavou
Kontakt ALL SPORTS a.s.
zákaznický servis 725 560 522
Po - Pá 8:00-16:00h
adamkova@allsports.cz