Jak vybrat – nejen brankářský – chránič krku?


Brankářský chránič krku

Helma, chrániče loktů či holeně jsou brány za samozřejmé součásti výstroje, bez kterých žádný hráč neskočí na led. To samé už, bohužel, neplatí o často opomíjeném chrániči krku. Tato šikovná pomůcka přitom dokáže ochránit nejen krk samotný, ale také krční páteř.

Nákrčník je nenahraditelný

Možná jste někdy při hraní či sledování hokeje byli sami svědky vážného zranění, které způsobil buď tvrdý, nebo i jen nepatrný zásah do krku. Nejděsivější bývá pohled na přímý střet s bruslí při nešikovném pádu, v takových situacích může jít i o život.

Chránič krku neboli nákrčník je pro tyto a podobné případy jako stvořený. Na to, že jde o jednu z nejlevnějších částí hokejové výbavy, zvládne zachránit hned před několika úrazy. Zkrátka poskytne za málo peněz hodně bezpečí.

Juniorský hokejista s chráničem krku

Nákrčník utlumí nárazy rukou i nohou a zároveň zabrání ostrým předmětům, aby ohrožovaly nejcitlivější místa. Jeho úkolem není zabezpečit krk pouze zepředu, ale i zezadu, kde se nachází citlivá krční páteř.

Děti jej musí mít vždycky

Zatímco dospělí hokejisté se mohou sami rozhodnout, zda budou chránič krku používat, děti a hráči z mládežnických kategorií jej v Česku musí nosit povinně. Kromě nutnosti mít celoobličejový kryt jde o další způsob, jak u mládeže co nejvíc snížit riziko zranění v oblasti hlavy.

Pokud budete kupovat nákrčník pro dítě, dejte si na jeho volbě záležet a dbejte na to, aby zajišťoval maximální bezpečí.

Jak nákrčník vybrat

A podle čeho poznat, že je vámi zvolená ochrana krku ta pravá? Jako u jiných částí výstroje, i v tomto případě platí základní zásady.

Nákrčník by po zapnutí kolem krku neměl klouzat a volně se pohybovat, aby při hře neodkrýval citlivá místa. Taktéž není dobré, když je příliš velký, protože může překážet a znepříjemňovat čas strávený na ledě.

V neposlední řadě při nákupu zkontrolujte, jestli je produkt certifikovaný. Jedině tak budete mít jistotu, že poskytne maximální ochranu.

Utahujte a povolujte dle potřeby

Velikost chrániče vyberete snadno podle obvodu krku. Každý nákrčník má daný velikostní rozptyl – například 34-43 cm – utahováním a povolováním si lze konkrétní velikost nastavit. Vyrábí se varianty jak pro mládež, tak pro dospělé hokejisty.

Chránič s bryndákem i podvlékací triko

Každému vyhovuje něco jiného, proto výrobci nabízí více druhů nákrčníků. Někomu stačí jednoduchý chránič, který obepíná pouze krk a nikam jinam nezasahuje. Ti, kteří oceňují maximální bezpečnost, raději sáhnou po nákrčníku s takzvaným bryndákem – jedná se prodloužení chrániče směrem k hrudi.

Jestli si nechcete pořizovat samostatný chránič krku, máte ještě na výběr podvlékací triko s dlouhým rukávem, jehož součástí je také krční ochrana proti proříznutí.

Všechny moderní nákrčníky jsou každopádně vyztuženy materiálem na ochranu proti proříznutí a mají v sobě zabudovanou technologii na odvod vlhkosti a snižování zápachu.

Popřemýšlejte nad pořízením nákrčníku

Pokud jste dodnes hráli hokej bez nákrčníku, ať už na amatérské či profesionální úrovni, jeho využití zvažte. Zvykání si na nový kousek výstroje sice může být ze začátku nepohodlné, ale o to více se vám může vyplatit.