Jak zvládnout backchecking levou zadní, a stát se tak skvělým obráncem


Jak zvládnout backchecking

Říká se, že obránce hraje v první řadě tělem a pak teprve holí. Nezapomínejte ale při hře na svou hlavu a provádějte akce s rozmyslem. Na každou situaci na ledu je potřeba reagovat jinak a je efektivnější, když se je naučíte rozpoznávat a správně na ně reagovat. Backchecking rozhodně mezi takové situace patří.

Základy backcheckingu byste měli umět bez ohledu na situaci. Jeho začlenění do pravidelných tréninků je důležité, abyste si jej vryli pod kůži a mohli okamžitě a instinktivně reagovat bez zdlouhavého rozmýšlení.

Základní pravidla při backcheckingu

O situaci na ledě musíte mít neustále přehled. Jakmile protihráč najíždí do útoku, už musíte vědět, jestli nastala situace 2 na 1, 3 na 2 apod. Držte svou pozici mezi body vhazování a hůl pevně na ledě. Nesledujte puk, ale aktivně hledejte slabé místo v soupeřově formaci. A hlavně zůstaňte v pohybu.

Nejdůležitější je být stále čelem ke hře a k ostatním hráčům. Velkou část hry strávíte jako obránci jízdou vzad, protože potřebujete mít přehled o tom, co se na ledě děje.

Povinnosti hráčů v obraně                                                                

Backchecking se provádí několika způsoby. Při obraně na silné straně hřiště musíte útočníkovi co nejvíce zmenšit prostor a mít připravenou hůl tak, aby zamezila jakémukoliv průchodu puku. Při kontaktu se nejčastěji hráč pokouší zvednou hůl soupeře pro uvolnění puku a pomocí svého těla zabránit další akci.

Pokud jako obránce začínáte na slabé straně, pak okamžitě přebíráte útočníka s pukem, který se snaží dostat k síti. Stáváte se tak úplně posledním (nebo chcete-li prvním) hráčem v obranném pásmu.

Dětský obránce

Další hráči postupně kontrolují své protihráče a staví se do obranné pozice, mají přehled o celé situaci a věnují pozornost i soupeřům, kteří jsou zatím od puku daleko.

Jak se zachovat při bránění ze silné a slabé strany hřiště

Při backcheckingu záleží v první řadě na tom, jestli jste na slabé nebo silné straně hřiště. Pokud backchecker získá dobrou pozici na slabé straně, umožní spoluhráčům ze silné strany atakovat útočníka a ubrat mu prostor pro další manévry.

Pokud se v této situaci ocitnete na silné straně, bruslete za protihráčem a vyvíjíte na něj tlak zezadu a snažíte se přenést jakoukoliv hru do středu hřiště.

Dobře odvedený backchecking vždy vyžaduje týmové úsilí. Hráči se musí navzájem znát – své schopnosti, možnosti i slabé stránky. Pokud se ale sehrají, vznikne tak funkční obrana, což je základ pro vybudování úspěšného týmu.