Víte, jaký povrch máte na své hokejce? A jak o něj správně pečovat?


Povrch hokejky

Každá hokejka má speciální povrch, který nejenže utváří její celkový design, ale má také zásadní vliv na citlivost při uchopení hole. S jakými povrchy hokejek se můžete setkat a jak o ně správně pečovat?

Nejčastěji používané povrchy holí jsou grip, velvet a clear. Každý z nich slouží hráči trochu jinak. Některé povrchy přílišnou péči nevyžadují a budou sloužit stejně skvěle po dlouhou dobu – tedy dokud si hokejku nezlomíte úplně.

Grip je pro začátečníky nejlepší

Grip je protiskluzový povrch podobný gumě. Zabraňuje vysmekávání hole v rukavici a najdete ho na většině hokejek. Má určitou životnost a postupem času se ošoupe. Poznáte to jednoduše, hokejka vám přestane pevně držet v rukavici a začne proklouzávat.

Každá značka ho označuje trochu jinak – Griptac, Soft Grip, PRO Grip, Rubber Grip apod. Rozdíl může spočívat i v jeho síle, pokud se tedy rozhodnete změnit značku hole, můžete zpočátku cítit jemné rozdíly.

Povrch clear je lepší pro ostřílené hráče

Pokud ovládáte angličtinu, je vám jasné, že jde o čistý povrch hokejky. Clear už nemá další vrstvy a jde pouze o designovou záležitost. Pro srovnání, jak se taková hokejka chová v rukou, vám může posloužit povrch obyčejné dřevěné hole. Protože čistá hokejka v rukavicích prokluzuje, clear povrch patří spíše do zkušenějších rukou.

Velvet grip je skvělý, ale málo používaný kompromis

Velvet grip na holi vypadá jako jemný prášek a z uvedených povrchů je ten nejméně používaný. Ve své funkci je to mezistupeň mezi čistou holí a gripem. Hůl sice v rukavici prokluzuje, ale jakmile ji uchopíte pevněji, spolehlivě drží.

Pečujte pečlivě o povrch hokejky

I když na svou hůl dáváte dobrý pozor, po čase se na ní objeví známky opotřebení. Zatímco u clear nebo velvet povrchu opotřebení není tolik znát, ošoupání gripu při hře výrazně pocítíte. Jakmile vám hokejka přestane držet v ruce a začne proklouzávat, je nejvyšší čas ji opravit.

Hokejky

Při úpravě nebo náhradě gripu budete potřebovat hokejovou pásku. Jestliže potřebujete jednat rychle, jednoduše ji omotejte kolem hokejky. Proužky pásky ale nelepte přes sebe, nechávejte mezi nimi mezeru několik centimetrů. Nevýhodou této metody je, že vám zvýší hmotnost hole, proto se nejčastěji používá pouze jako okamžité řešení uprostřed zápasu.

Druhá možnost je pracnější, ale hokejku vám nezatíží – nepoužijete celou pásku, ale pouze lepidlo. Omotejte si ji kolem prstů lepivou částí směrem ven a následně s ní přejeďte přes shaft hokejky. Lepidlo na holi zůstane a imituje chybějící grip.

Pokud se vám zdá, že shaft příliš lepí, dejte tomu jeden nebo dva tréninky, část lepidla se ztratí a hokejka bude držet jako nová.